හොඳට කියවන්න පෙනීම රැකගන්න

මැයි 3, 2024

 

බොහෝ අය ඔවුන්ගේ පෙනීම වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා ඇස් කණ්ණාඩි හෝ අක්ෂි කාච පැළඳ සිටිති. කෙසේවෙතත්, ඇස් කණ්ණාඩි ඇත්ත වශයෙන්ම දුර්වල ඇස් පෙනීම සුව නොකරයි. ඇත්ත වශයෙන්ම, අක්ෂි ගැටලු නිතර නිතර ඒවා භාවිතයෙන් නරක අතට හැරෙන අතර, එවිට වඩා බලවත් කාච අවශ්‍ය වේ.

දුර්වල ඇස් පෙනීමට දායක වන සාධක නම්:

1.කෘතිම හා අයහපත් ආලෝකය, 2.දිගුකාලීන පරිගණක භාවිතය, 3.රූපවාහිනිය හෝ වීඩියෝ නැරඹීම, 4.දුර්වල ආහාර ගැනීම,

5.දිගු වේලාවක් කාර්යාලීය වැඩ සහ අධ්‍යයනය හේතුවෙන්

* මාංශ පේශි අකාර්යක්ෂමතාවය,

* මානසික හා චිත්තවේගීය ආතතිය, *ශරීරයේ විෂ සහිත තත්ත්වය සහ

*වයස්ගත වීම.

ආලෝකකරණයේ ගැටලුව විසඳීම තරමක් සරල ය. කෙසේ වෙතත්, ආහාර වේල වඩාත් සංකීර්ණ වන අතර එය ඇස්වල සෞඛ්‍යයට පමණක් නොව මුළු ශරීරයටම බලපායි. ආහාර වේල සරල කිරීම සහ බර, දිරවිය නොහැකි, තෙල් සහිත, කුළුබඩු සහිත ආහාර මෙන්ම ටින් කළ, සැකසූ, පෙර ඇසුරුම් කළ සහ අනවශ්‍ය ආහාරවලින් වැළකී සිටීම දුර්වල පෙනීම නිවැරදි කිරීමට උපකාරී වේ. යෝග ශාස්ත්‍රයේ නිර්මාංශ ආහාර වේලක් ද නිර්දේශ කරනු ලැබේ, නැතහොත්, අවම වශයෙන්, නිර්මාංශ නොවන ආහාර අඩු කිරීම සුදුසුය.

ජනප්‍රිය විශ්වාසයට පටහැනිව, දිගු කාලයක් කියවීමෙන් ඇස්වලට හානියක් සිදු නොවේ, එසේ කරන විට මනස සහ ඇස් ලිහිල් වේ. ආතතියක් තිබේ නම්, කෙටි කාලයක් කියවීමෙන් පවා ඇස් වෙහෙසට පත් විය හැකිය. සැහැල්ලුවෙන් දැනුවත්ව සහ හොඳ ඉරියව්වකින් කියවීමේ හැකියාව වර්ධනය කර ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. කියවීම ආරම්භ කිරීමට පෙර, ඇස්වල මානසික හෝ මාංශ පේශි ආතතිය අත්විඳීන්නේ නම්, මිනිත්තු කිහිපයක් සඳහා ශශංකාසනය කරන්න. මෙම ආසනය මනස සන්සුන් කිරීමට සහ ඇස් ලිහිල් කිරීමට උපකාරී වේ.

කණ්නාඩි භාවිතය මත අඩුවෙන් රඳා සිටීමට උත්සාහ කරන්න. අත්‍යවශ්‍ය විට පමණක් ඒවා භාවිත කරන්න. හැකි සෑම විටම විවේක කාලය තුළ ඒවා අත්හැර දමන්න. මෙය ඇස් සාමාන්‍ය ලෙස ක්‍රියාත්මක වීමට උපකාරී වේ.

උදේ පාන්දර හෝ හිරු බැස යෑමට ආසන්නව තණකොළ, වැලි හෝ හිස් පොළොව මත පාවහන් නොමැතිව ඇවිදීමේ පුරුද්ද ඇස්වලට විවේකයක් සහ හිතකර බලපෑමක් ඇති කරනු ලබනවා. මෙයට හේතුව පාදයේ පාද සහ මොළයේ දෘශ්‍ය ප්‍රදේශ අතර ඇති ප්‍රත්‍යාවර්ත සම්බන්ධතාවයි. පාද බොහෝ විට සීමා සහිත පාවහන්වල ඇති විට එය විශේෂයෙන් නිර්දේශ කරනවා.

නැගී එන හෝ බැස යන හිරුට මුහුණ ලා සරල හිරු ස්නානයක් ද කළ හැකිය. මෙහි දී ඇස් වසා තිබිය යුතුය.

අක්ෂි ව්‍යායාම: ග්ලුකෝමා, ට්‍රැකෝමා සහ ඇසේ සුද වැනි රෝග හැරුණු විට, අද බහුලව දක්නට ලැබෙන අක්ෂි ආබාධ වන්නේ නිදන්ගත මානසික හා චිත්තවේගීය ආතතියෙන් උත්සන්න වූ අක්ෂි මාංශ පේශිවල ක්‍රියාකාරී දෝෂ සමඟ සම්බන්ධ වේ. පහත දැක්වෙන සරල ව්‍යායාම මගින් අක්ෂි මාංශ පේශිවල අක්‍රියතාවයට සම්බන්ධ කෙටි හා දිගු පෙනීම, ප්‍රෙස්බියෝපියාව සහ ඇස් පෙනීම අඩු වීම වැනි විවිධ ආබාධ සමනය කිරීමට උපකාරී වේ.

අක්ෂි ව්‍යායාම ඉවසීමෙන් සහ නොපසුබට උත්සාහයෙන් නිතිපතා කළ යුතුය. ක්ෂණික සුවයක් හෝ දියුණුවක් බලාපොරොත්තු නොවන්න. ඇස් දෝෂ සහිත වීමට වසර ගණනාවක් ගත වේ; සැලකිය යුතු ප්‍රගතියක් ලැබීමට ද මාස කිහිපයක් හෝ ඊට වැඩි කාලයක් ගතවනු ඇත. කෙසේ වෙතත්, යෝගී ජීවන රටාවක් අනුගමනය කර ඔවුන්ගේ කණ්නාඩිවල බලය ක්‍රමයෙන් අඩු කර ගත් බොහෝ දෙනෙකු ඇති බැවින් මෙය සාර්ථක ක්‍රමයකි.

පෙර සුදානම

 

ආරම්භ කිරීමට පෙර, පිරිසිදු, සිසිල් ජලය කිහිප වතාවක් ඇස් මත ඉසීම යහපත් වේ. ජල බේසමකට උඩින් අත්ලෙහි වතුර ස්වල්පයක් තබා ඇහි බැම මතට ඉසින්න. මෙය 10 වතාවක් පමණ කරන්න, ඉන්පසු ව්‍යායාම ආරම්භ කරන්න. මෙම ක්‍රියා පටිපාටිය රුධිර සැපයුම උත්තේජනය කිරීමට සහ සාමාන්‍යයෙන් ඇස් තානය කිරීමට උපකාරී වේ.

 

ප්‍රධාන අක්ෂි ආබාධවලින් පෙළෙන අය

ග්ලුකෝමා, ට්‍රේකෝමා, ඇසේ සුද, දෘෂ්ටි විතානය, දෘෂ්ටි විතානයේ ධමනි හෝ ශිරා ත්‍රොම්බොසිස්, ඉරිටිස්, කෙරටිටිස් හෝ කොන්ජන්ටිවිටිස් වැනි පහසු හෝ ආබාධ අක්ෂි විශේෂඥයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීමෙන් පසුව පමණක් යෝග අභ්‍යාස කළ යුතුය,

 

උදේ වරුවේ සහ/හෝ සවස් වරුවේ එක් වරක් සම්පූර්ණයෙන් පුහුණු විය.

පුහුණුව අතරතුර මතක තබා ගත යුතු වැදගත්ම දෙය නම් සම්පූර්ණයෙන්ම ලිහිල් අභ්‍යාස පුහුණු කිරීමයි. මෙය ඇස්වල තෙහෙට්ටුවට හේතු වන බැවින් වෙහෙසට පත් නොවන්න. මුහුණේ මාංශ පේශී, ඇහි බැම සහ ඇහි බැම සම්පූර්ණයෙන්ම ලිහිල්ව පැවතිය යුතුය. එක් එක් ව්‍යායාමයෙන් පසු ඇස් වසා අවම වශයෙන් විනාඩි භාගයක් (තත්පර තිහක්) විවේක ගත යුතුය.

අක්ෂි අභ්‍යාස සිදු කරන විට උපැස් යුවළක් එනම් කණ්නාඩි පැළඳීය යුතු නොවේ.

පළමු අභ්‍යාසය

දෙනෙත් උණුහුම් කිරීම.

( රූප සටහන)

නිශ්ශබ්දව වාඩි වී ඇස් වසා ගන්න.

අත්ල උණුසුම් වන තුරු දැඩි ලෙස අතුල්ලන්න. අනවශ්‍ය පීඩනයකින් තොරව අත්ල ඇහි බැම මත මෘදු ලෙස තබන්න.

දෑත්වලින් ඇස්වලට උණුසුම සහ ශක්තිය සම්ප්‍රේෂණය වන අතර අක්ෂි මාංශ පේශි ලිහිල් වීම දැනේ.

ඇස් සනසන අඳුරකින් නෑවිලා යනු දැනේ. දෑත්වල තාපය ඇස්වලට අවශෝෂණය වන තුරු මෙම අභ්‍යාසය පුහුණු කරන්න.

ඉන්පසු දෑත් පහත් කරන්න, ඇස් වසාගෙන සිටින්න.

නැවතත්, අත්ල උණුසුම් වන තුරු අතුල්ලමින් වසා ඇති ඇස් මත තබන්න. (ඇස් ආවරණය කරන්නේ අත්ල මිස ඇඟිලි නොවේ.)

මෙම ක්‍රියා පටිපාටිය අවම වශයෙන් 3 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

ප්‍රතිලාභ

අක්ෂි මාංශ පේශි ලිහිල් කර පුනර්ජීවනය කරයි, සහ අක්ෂි කරිණිකාව සහ අක්ෂි කාචය අතර දිවෙන ද්‍රවය සංසරණය උත්තේජනය කරයි, දෝෂ දර්ශනය නිවැරදි කිරීමට උපකාරී වේ.

පුහුණු සටහන

හිරු නැගී එන හෝ බැස යන හිරු ඉදිරිපිට ව්‍යායාමය සිදු කරන්නේ නම් ප්‍රතිලාභ වැඩි වේ. වසා ඇති ඇහිපිය මත උණුසුම සහ ආලෝකය ගැන දැනුවත් වන්න. සූර්යයා උදා වන විට හෝ එය බැස යාමට ආසන්න වන විට ආරම්භක අවස්ථා කිහිපයක් හැර, කිසි විටෙකත් සූර්යයා දෙස කෙලින්ම නොබලන්න.

දෙවැනි අභ්‍යාසය

ඇසිපිය හෙළීම

ඇස් ඇරගෙන ඉඳගන්න.

ඉක්මනින් 10 දහ වතාවක් ඇසිපිය ගසන්න.

සැහැල්ලු හුස්ම වාර 5ක් හෝ 6ක් ආශ්වාස ප්‍රශ්වාස කරන්න . පසුව ඇස් වසා විවේක ගන්න.

ඇසිපිය 10 වතාවක් ඉක්මනින් නැවත නැවත ගසන්න, ඉන්පසු නැවත ඇස් වසා විවේක ගන්න.

5 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

ප්‍රතිලාභ

දුර්වල ඇස් පෙනීම ඇති බොහෝ අය අක්‍රමවත් ලෙස සහ අස්වාභාවික ලෙස ඇසිපිය හෙළයි. මෙය ඇස්වල පුරුදු ආතතියේ තත්ත්වයට සම්බන්ධ වේ. මේ ව්‍යායාමය ඇස්වල මාංශ පේශී ලිහිල් කිරීමට ප්‍රේරණය කරමින් දිලිසෙන ප්‍රත්‍යාවර්තය ස්වයංසිද්ධ වීමට දිරිමත් කරයි.

තුන්වැනි අභ්‍යාසය

පැත්තකින් බැලීම

ශරීරය ඉදිරිපිට කකුල් කෙළින් තබා වාඩි වී සිටින්න .

උරහිස් මට්ටමින් දෙපැත්තට දෑත් දිගු කරන්න,

හිස ඉදිරියට මුහුණලා ඇත. ඒවා පැහැදිලිව නොපෙනේ නම්, ඒවා පෙනෙන තෙක් මඳක් ඉදිරියට ගෙන එන්න. හිස චලනය නොකළ යුතුය. ස්ථාවර ලක්ෂ්‍යයක් සෘජුවම ඉදිරියෙන් සහ මට්ටමින් ඇස්වලින් බලන්න. මෙම මධ්‍යස්ථ ස්ථානයේ හිසෙහි පිහිටීම තඛා ගන්න. ඉන්පසුව, හිස දෙපැත්තට නොගෙන, එකින් එක පහත සඳහන් දෑ වෙත අවධානය යොමු කරන්න:

ච) වම් මාපටැඟිල්ල

ඡ) ඇහි බැම අතර අවකාශය, බැම මධ්‍ය

ජ) දකුණු මාපටැඟිල්ල

ඤ) ඇහි බැම අතර අවකාශය

ඥ) වම් මාපටැඟිල්ල.

මේ චක්‍රය 10 වතාවක් නැවත නැවතත්, හිස සහ කොඳු ඇට පෙළ ඍජුව ලිහිල්ව තබා ගනිමින් කරන්න

අවසන් වශයෙන්, ඇස් වසාගෙන විවේක ගන්න.

උණුසුම්කිරීම කිහිප වතාවක් සිදු කළ හැකිය.

හුස්ම ගැනීම:

මධ්‍යස්ථව කරන්න.

දෙපැත්තට බලමින් හුස්ම පිට කරන්න.

ආශ්වාස කර මැදට එන්න.

ප්‍රතිලාභ

දිගින් දිගටම කියවීම සහ සමීපව වැඩ කිරීමෙන් වෙහෙසට පත් වූ මාංශ පේශිවල ආතතිය ලිහිල් කරයි. එය ද ඇස් පෙනීම තීව්‍ර සහ නිවැරදි කරයි.

පුහුණුවීම් සටහන

දෑත් වෙහෙසට පත් වුවහොත් දෑත් සදහා විවේකයක් ලබා දෙන්න.

මතු සම්බන්ධයි

ගම්පහ ව්ක්‍රමාරච්චි 
දේශීය වෛද්‍ය විශ්වවිද්‍යාලයේ යෝග උපදේශක
ආචාර්ය
ලීලානන්ද වික්‍රමාරච්චි
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.